Lietuvos
Rusų dramos teatras

73 sezonas

VILNIUS MAMA JAZZ / DEVA MAHAL ir MATHIAS EICK QUINTET

koncertas

  • alt4 val.
  • altDurys atidaromos 18 val.
  • altDviejų dalių koncertas su pertrauka
  • alt2018-11-18

MATHIAS EICK QUINTET (NORVEGIJA)

Mathias Eick – tr
Erlend Slettevoll – p
Håkon Aase – viol
Torstein Lofthus – dr
Audun Erlien – b

Prieš metus „Vilnius Mama Jazz“ scenoje grojo įstabi Norvegijos grupė „Jaga Jazzist“. Šįmet muzikinius linkėjimus iš Šiaurės atveš buvęs ilgametis jos narys – vienas ryškiausių šių dienų Norvegijos džiazo muzikantų Mathias Eickas.

Kitais metais jam sukaks keturiasdešimt, bet per savo karjerą jis jau sukaupė tiek pasiekimų, kad jo pase įrašyti gimimo metai skeptikams net gali sukelti abejonių. Šįmet pasirodė jau ketvirtasis jo, kaip lyderio, įrašytas albumas „Ravensburg“ - kaip ir trys ankstesni, pristatytas legendinės leidyklos „ECM“. Tačiau iš viso jis jau yra spėjęs įsiamžinti maždaug šimte įrašų – nuo džiazo iki popmuzikos ir alternatyviojo roko.

Negana to, jis yra puikiai įvaldęs ne vieną instrumentą. Dažniausiai scenoje šį muzikantą pamatysite su trimitu rankose – taip bus ir Lietuvoje. Tačiau įvairiuose projektuose jis grojo ir vibrafonu, kontrabosu, gitara bei pianinu.

Trondheime džiazo studijas baigusio muzikanto talentas sužibo anksti. Grodamas su šio miesto džiazo orkestru, jis turėjo progų dalytis scena su Chicku Corea, Patu Metheny ir kitomis džiazo garsenybėmis.

Dar 1998-aisiais jis prisijungė prie džiazą, postroką, elektroninę muziką efektingai maišančios grupės „Jaga Jazzist“ - jos narys buvo iki 2014-ųjų, kartu įrašė penkis albumus.

Praėjusiame dešimtmetyje Mathias įrašė albumus su Manu Katche, Jacobu Youngu, Larsu Danielssonu ir kitomis tarptautinės scenos džiazo žvaigždėmis, gastroliavo su garsiu JAV gitaristu Mike'u Sternu.

Tačiau jo muzikinių eksperimentų laukas neapsiribojo džiazo muzika. Pavyzdžiui, šio muzikanto grojimą galima išgirsti net keliuose psichodelinio roko projekto „Motorpsycho“ albumuose, jam yra tekę muzikuoti ir su viena skandalingiausių Norvegijos roko grupių „Turbonegro“, roko grupe „DumDum Boys“ bei žinomu dainininku Thomu Dybdahlu, olandų progresyviojo roko žvaigždėmis „The Gathering“.

Solinė M.Eicko karjera įsibėgėjo prieš dešimtmetį – kai 2007-aisiais jis pelnė ryškiausiam naujam talentui skirtą Tarptautinės džiazo festivalių organizacijos prizą.

Ryškių įvertinimų, gautų gimtinėje, muzikanto  karjeroje buvo ne vienas – pavyzdžiui, 2009-aisiais jis pelnė „Statoil“ stipendiją, laikomą viena svarbiausių ir didžiausių Norvegijoje, o 2014-aisiais – pagrindinę Kongsbergo džiazo festivalio premiją, įsteigtą DNB banko.

2008-aisiais jis išleido pirmąjį solinį albumą „The Door“, iškart sulaukusį gausių kritikų komplimentų. Į garsios leidyklos „ECM“ šeimą įsiliejęs Mathias klausytojus pakerėjo savo muzikos subtilumu, Skandinavijos džiazui būdingais jautriais sąskambiais ir, žinoma, atlikimo virtuoziškumu.

Naujausią, kovą išleistą albumą „Ravensburg“, kaip ir tris ankstesnius, prodiusavo leidyklos „ECM“ įkūrėjas Manfredas Eicheris. Pats Mathias sako, kad šiame albume pagaliau jaučiasi atradęs savo muzikinę viziją, į kurią žingsniuodamas patyrė ir tamsių laikotarpių.

„Ravensburg“, kurio muziką trimitininkas pristatys Vilniuje, yra asmeniškumo ir intymaus atsivėrimo kupina muzika. Kaip pasakoja pats muzikantas, jausmai čia liejasi su kiekvienu įkvėpimu, o ir pats albumo pavadinimas susijęs su jo giminės istorija.

Ravensburgas – miestas Vokietijoje, kuriame įsikūrusi dar 1883 metais atidaryta, didžiausia Europoje dėliones gaminanti įmonė. M.Eicko močiutė – vokietė, kurdamas albumą jis prisiminė dėliones, kurias ji anūkams padėdavo po Kalėdų eglute. Beje, likus savaitei iki koncerto Vilniuje Mathias surengė pasirodymą Ravensburge – tai buvo lyg jautrus simbolinis gestas.

Šviesūs vaikystės prisiminimai įkvėpė albumo pavadinimą, o pačią muziką – pamąstymai, kad gyvenimas išties yra tarsi dėlionė iš tūkstančių smulkių detalių. Kurią, kaip užsimena M.Eickas, po ilgų kelionių po pasaulį ir blaškymosi jam pagaliau pavyko sudėlioti be klaidų.

Naująjį muzikanto albumą įkvėpė jo šeima. Net albumo kūrinių pavadinimai kalba patys už save - „Šeima“, „Vaikai“, „Tėvai“, „Draugai“.

„Vaikai manęs niekada nenustoja stebinti. Norėjau šioje muzikoje be žodžių perteikti stiprias emocijas“, - pasakoja M.Eickas.

Jei jau kalbame apie šeimą, ji ir muzika M.Eicko gyvenime – neatsiejami dalykai. Pavyzdžiui, net ir jo brolis Johannesas ir sesuo Trude – džiazo muzikantai. Tačiau į Lietuvą jis atvyks su kita, scenine savo šeima – muzikantų grupe, kurios didžioji dalis grojo ir įrašant naująjį albumą.

Muzika iš Šiaurės platumų – dvelkianti fjordais, naktiniais apmąstymais ir svajonėmis. Pasiruoškite būti lengvai užhipnotizuoti – dirsčioti į mobiliojo telefono ekraną, skambant šiam koncertui, tikrai nesinorės.

Tekstas Ramūno Zilnio

 

DEVA MAHAL (JAV)

Deva Mahal – voc, g
Ashton Sellers – g
Dominic Marshall – p, keys
Patrick Stewart – bs
Alex Brajkovic – dr

Turėti muzikos pasaulyje garsų tėvą – ir dovana, ir iššūkis. Ypač, jei pats nori žengti muzikanto keliu. Viena vertus, tėvų nuveikti darbai atveria nemažai durų, suteikia neįkainojamos patirties ir pažinčių. Kita vertus, istorija žino gausybę pavyzdžių, kai talentingų muzikantų vaikams nepavyksta prasiveržti į aukštumas ir sėkmingai žengti tėvų pėdomis. Bet būna ir kitaip – vaikai priverčia tėvus didžiuotis.

Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ jau ne sykį matėme garsių muzikantų atžalas, sėkmingai kuriančias savąją istoriją. Pavyzdžiui, 2012-aisiais festivalyje grojo saksofonininkas Ravi Coltrane'as – legendinių muzikantų Johno ir Alice Coltrane'ų sūnus, pats padaręs įspūdingą karjerą. Užpernai „Vilnius Mama Jazz” publiką žavėjo China Moses – populiari dainininkė, TV laidų vedėja, kurios mama – dar 2005-aisiais festivalyje pasirodžiusi JAV džiazo žvaigždė Dee Dee Bridgewater. Abu pasirodymai įrodė, kad talentas ir aistra muzikai gali būti paveldimi.

Šįmet paskutinį festivalio vakarą vainikuos dar vienos muzikos legendos dukra – vokalistė, dainų autorė Deva Mahal. Kartais sakoma, kad ji gimė su bliuzo genais kraujyje. Nieko nuostabaus – jos tėvas yra JAV bliuzo superžvaigždė, šįmet jau trečiąją prestižinę „Grammy“ statulėlę pelnęs dainininkas ir gitaristas Taj Mahal.

Į muziką ji pasinėrė nuo mažens – dar lankydama mokyklą su tėčiu įrašė ne vieną dainą, skirtą vaikams. Vėliau bendradarbiavo su ne viena garsia įvairių žanrų grupe – tarp jų ir su JAV alternatyvaus roko žvaigždėmis „TV On The Radio“, o gyvendama Naujojoje Zelandijoje – su viena įdomiausių šios šalies grupių „Fat Freddy's Drop“.

Dar prieš dešimtmetį ji dainavo tėvo albume „Maestro“, už kurį Taj Mahal buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui. Buvo tik laiko klausimas, kada ši talentinga moteris žengs į scenos priekį ir ryžtingai pradės solinę karjerą.

Tai jau vyksta – ir vyksta įspūdingai. Vos prieš metus Deva išleido pirmąjį savo kelių dainų minialbumą. Šį pavasarį – debiutinį pilnos trukmės albumą „Run Deep“, kuriame skamba ir duetas su žinomu JAV dainininku Allenu Stone'u. Kai metų pirmoje pusėje ji pasirodė muzikos atradimų Meka vadinamame JAV festivalyje SXSW, „Grammy“ apdovanojimų interneto svetainėje buvo įvardyta kaip naujas talentas, į kurį labiausiai verta atkreipti dėmesį.

Jos pašto dėžutėje netrukus atsirado kvietimai į didelius bliuzo festivalius JAV, Vokietijoje, Australijoje. Dar pernai ji žengė į sceną garsiojoje Niujorko salėje „Carnegie Hall“ - žymaus prodiuserio Michaelo Dorfo kasmet rengiamame žvaigždžių koncerte, kuriame buvo pagerbta soulo muzikos legenda Aretha Franklin. Šįmet ji tai pakartojo – koncerte, kuriame buvo atiduota duoklė roko legendoms „Led Zeppelin“.

Tai neblogai apibendrina Devos fenomeną – ji atlieka muziką, kuri neprisiriša prie vieno konkretaus muzikos žanro. Tiksliau būtų pasakyti, kad jos kūryba – modernus kokteilis, suplaktas iš bliuzo, soulo, roko, popmuzikos ir ritmenbliuzo. Tai dainos apie meilę ir širdgėlą, atliekamos su tokia energija, aistra ir užsidegimu, jog pirmą sykį šią vokalistę išgirdę žiūrovai paperkami per keliolika minučių. Kartą apsilankę Devos koncerte, būtinai norėsite ją išgirsti dar kartą – dėl to neturime jokių abejonių.

Jų neturi ir tuščiais komplimentais nesišvaistantis dainininkas Eltonas Johnas, vieną Devos kūrinių įtraukęs į savo radijo laidos grojaraštį ir apibūdinęs jį vienu žodžiu: „Nuostabu“.

Pirmą sykį į Lietuvą atvykstančiai dainininkei jau yra tekę dalytis scena su Etta James, Dianne Reeves, Maceo Parkeriu, Cyndi Lauper, grupe „The Roots“ ir kitais džiazo, bliuzo, popmuzikos, hiphopo sunkiasvoriais.

Tarp savo įkvėpėjų ji mini dainininkes Niną Simone ir Tracy Chapman, o dėl vokalo manieros yra lyginama ir su per anksti išėjusia popžvaigžde Amy Winehouse.

Tačiau palyginimai palyginimais, o Deva jau susižavėjusių melomanų ausys neleis sumeluoti – ši balsinga ir talentinga moteris tvirtai žengia savo keliu, nesidairydama į autoritetus.

„Išgirdus jos koncertą, jūsų širdis džiaugsis ir liūdės. Suprasite, kad niekada nebūsite tokie talentingi“, - apie vieną Devos pasirodymų rašė interneto tinklaraštis „Gawker“.

Sparčiai kylanti žvaigždė, atliekanti nesumeluotų jausmų ir energijos kupiną muziką. Koncertas, neabejotinai vertas šių metų „Vilnius Mama Jazz“ finalo.

Tekstas Ramūno Zilnio

 

DEVA MAHAL (USA)

Deva Mahal – voc, g
Ashton Sellers – g
Dominic Marshall – p, keys
Patrick Stewart – b
Alex Brajkovic – dr

In the music world, to have a famous parent is both a gift and a challenge. In particular, if you wish to pursue a career as a musician. On the one hand, parents’ works open up the doors, provide invaluable experience and contacts. On the other hand, history shows many examples of the children of talented musicians who are unable to follow successfully in their parents’ footsteps. But children can also make their parents proud.

The Vilnius Mama Jazz festival has on several occasions featured the offspring of famous musicians who has been successful in developing his own career. For example, in 2012 we saw the performance of the saxophonist Ravi Coltrane, the son of the legendary musicians John and Alice Coltrane. Two years ago the audience of Vilnius Mama Jazz had an opportunity to enjoy China Moses, a popular singer and a television presenter, whose mother, US jazz star Dee Dee Bridgewater, appeared at the festival in 2005. Both stage appearances proved that the talent and passion for music may be inherited.

This year, the final headliner for the festival is vocalist, songwriter Deva Mahal, who is the daughter of another music legend. It is even sometimes said that she was born with the blues in her blood. This comes as no surprise as her father is singer and guitarist Taj Mahal, the US blues superstar who won his third Grammy Award this year.

Music has been in Deva Mahal’s life since childhood. Still at school she recorded several children’s songs together with her dad. Later she cooperated with a number of groups of a variety of musical genres, including the US alternative rock stars TV On The Radio, and while living in New Zealand played with one of the most interesting groups in this country Fat Freddy's Drop.

A decade ago she lent her voice in her father’s album Maestro which won Taj Mahal the Grammy nomination. It was just a matter of time before this talented female musician would start her solo career.

And this is already happening in an impressive way. Just a year ago, Deva recorded the first mini album of her songs. In spring this year she released her debut album Run Deep in a duet with the famous US singer Allen Stone. When in the first half of the year she appeared in the US festival SXSW, the mecca for art, the website of the Grammy awards called her a new talent stepping into the spotlight.

Invitations to major blues festivals in the US, Germany and Australia ensued. Last year she took to stage of the famous New York Carnegie Hall participating in the annual salute show of the famous producer Michael Dorf in commemoration of the soul legend Aretha Franklin. This year she was again part of the all-star line-up to honour the music of rock legends Led Zeppelin.

This summarises the Deva’s phenomenon as a genre-defying artist. Her creative work is a modern mix of blues, soul, rock, pop and R&B. Her songs about love and loss are performed with such emotion and passion that it does not take the audience long to connect with the singer. If you have been to one of Deva’s concerts, you will undoubtedly want to hear her again.

Elton John, a singer who does not pay compliments undeservedly, has included one of Deva’s pieces in the playlist of his radio show, and described it with one word: ‘wonderful’.

The singer who will perform in Lithuania for the first time has shared a stage with Etta James, Dianne Reeves, Mace Parker, Cyndi Lauper, The Roots and other jazz, blues, pop, and hip hop heavyweights.

The singer sites Nina Simone and Tracy Chapman as some of her influences while her vocal style has been compared to that of Amy Winehouse, a pop start who left us too soon.

Despite the comparisons, Deva has charmed music fans who believe that this powerful and talented vocalist is on her own individual path with a modern edge.

‘Deva and crew will make you dance, they will make you cry, and they will also make you realize that you will never be as talented as they are,’ the internet blog Gawker wrote.

The rapidly rising star will perform her music with finely hewn emotions and energy. There is no doubt that this show deserves to be the closing show of this year’s Vilnius Mama Jazz.

MATHIAS EICK QUINTET (Norway)

Mathias Eick – tr
Erlend Slettevoll – p
Håkon Aase – vln
Audun Erlien – b
Torstein Lofthus – dr

A year ago the memorable Norwegian group Jaga Jazzist played on the Vilnius Mama Jazz scene. This year, one former long-time member of the group and one of the most outstanding Norwegian jazz musicians, Mathias Eick, will take to the stage.

The musician who will celebrate his 40th birthday next year, has already accumulated many accolades despite his young age. This year saw the release of his fourth album as a leader, Ravensburg, on the legendary ECM label, the same label as his three previous albums. He has, however, played as a sideman in nearly a hundred recordings from jazz to pop music and alternative rock.

While he is a multi-instrumentalist, you usually see him play the trumpet, and this will also be the case in Lithuania. He has also played vibes, double-bass, guitar and the piano in various projects.

Eick completed his jazz studies in Trondheim and his talent was spotted early. As a member of the city’s jazz orchestra, he had an opportunity to share the stage with Chick Corea, Pat Metheny and other jazz celebrities.

In 1998, he joined Jaga Jazzist, which played a mix of jazz, post-rock, and electronic music and as its member until 2014 recorded five of the group’s albums.

In the previous decade Mathias recorded albums with Manu Katche, Jacob Young, Lars Danielsson and other international jazz stars, has toured with the renowned US guitarist Mike Stern.

His musical experiments were not limited to jazz music. For example, he lent his instrument in a few albums of the psychedelic rock project Motorpsycho, played with one of the most scandalous Norwegian rock bands Turbonegro, rock group DumDum Boys and the famous singer Thomas Dybdahl, and the Dutch progressive rock star The Gathering.

Eick started his solo career a decade ago, after he was awarded the International Jazz Award for New Talent by the International Jazz Festival Organisation in 2007.

The musician earned more awards in Norway, for example, in 2009, he was awarded the Statoil scholarship, considered to be one of the most important and largest in Norway and in 2014 he was awarded the main prize of the Kongsberg Jazz Festival established by DNB bank.

In 2008, his first solo album The Door appeared and was well received by the critics. Released under the ECM label the album combines musical subtlety, sensitive tones of the Scandinavian jazz and virtuosity.

His latest album, Ravensburg, like the previous three, was produced by the founder of ECM, Manfred Eicher. Mathias says that he feels he has finally found his musical vision in this album, which took him through some dark periods en route.

The music of Ravensburg, which the trumpet player will present in Vilnius, is full of personal experiences and intimate reflections. As the musician says, feelings are outpoured with each breath and the name of the album has connections with his family.
Ravensburg is a city in Germany which in 1883 saw the opening of the largest puzzle producer in Europe. Ravensburg is the town of his grandmother and while creating this album the musician remembered the puzzle games played under his grandmother’s Christmas Tree. A week before the concert in Vilnius Mathias made a sensitive symbolic gesture of performing in Ravensburg.

The title of the album was inspired by childhood memories and the music – by reflections that life is like a puzzle of a thousand pieces, which after long trips across the world and wanderings, he finally managed to put together without making mistakes. The inspirations for the new album, as the song titles indicates, are family, children, parents and friends.

‘Children never cease to amaze me. I wanted to portray strong emotions in life without words,’ Eick said.

While we are on the subject of family, family and music are inseparable parts of Eick’s life. His brother Johannes and his sister Trude are also jazz musicians. Eick, however, will come to Lithuania with his stage family, a group of musicians, most of whom played on his new album.

You will hear music from the Nordic regions associated with fjords, reflections in the darkness and dreams. Get ready to be lightly hypnotised – you will surely have no wish to check your mobile phone during this concert.
 

Festivalio pasas, galiojantis visuose festivalio koncertuose:
http://www.tiketa.lt/LT/vilnius_mama_jazz_i_festivalio_pasas_19987

 

Organizatorių informacija

Nuotraukų autoriai: Shervin Lainez, Colin Eick.   

Renginio repertuaras

2018 m. lapkričio 18 d. 19:00 val.

bilietai