Lietuvos
Rusų dramos teatras

73 sezonas

Aleksandr Gribojedov

Vargas dėl proto

rež. Jonas Vaitkus
  • alt2 val. 40 min.
  • altrusų kalba, lietuviški titrai
  • altdviejų dalių komedija
  • altpremjera - 2009 04 24
  • alt Didžioji salė
alt

Spektaklis pelnė du „Auksinius scenos kryžius": už kostiumus ir scenovaizdį (Medilė Šiaulytytė) bei choreografiją (Ina Petrakova)

Kūrybinė grupė

Režisierius – Jonas Vaitkus
Scenografė ir kostiumų dailininkė – Medilė Šiaulytytė
Kompozitorius – Arvydas Malcys
Choreografė – Ina Petrakova
Režisieriaus asistentė – Liubov Timochova


Titrus į lietuvių kalbą vertė Jonas Graičiūnas

Spektaklis vaidinamas originalo (rusų) kalba su vertimu į lietuvių (titrai)

Apie spektaklį

Pjesė pasakoja apie jaunuolį, grįžusį namo iš užsienio ir supratusį, kad jo mylimosios, kurią ketino vesti, širdis priklauso kitam. Apmaudą Čackis išlieja ant Maskvos aukštuomenės, pašiepdamas joje vešinčias bjaurias ydas, tačiau netrukus pats tampa šio sociumo auka – jaunuolis apšaukiamas pamišėliu. Režisierius J. Vaitkus spektakliui sugalvojo neįprastą pabaigą.

A.Gribojedovo amžininkai pjesėje (1824 m.) įžvelgė aštrią socialinę satyrą, todėl cenzūra rašytojui neleido jos nei publikuoti, nei perkelti į sceną. Anot režisieriaus J. Vaitkaus, pjesėje gvildenamos temos svarbios ir šiandien, jos egzistuoja ir mūsų gyvenimuose: galbūt pasikeitė gyvenimo būdas, išoriniai veiksniai, tačiau esmė, apimanti žmonių santykius, politiką, valdininkiją, socialinį gyvenimą, nepasikeitė.

***

„Iki šiol bet kuriame rusų teatre veikia auksinė taisyklė: jeigu trupės aktorių kiekis ir kokybė „susidėlioja" visiems „Vargo dėl proto" personažams, reiškia, su jais galima imtis bet kokios dramaturgijos – nuo klasikos iki avangardo" – kritikė Tatjana Jasinskaja.

„Niekas nepasikeitė nuo pjesės parašymo laikų – žmonės yra tokie patys. Vaitkus netiki pasaulio atpirkimu. Jis tik diagnozuoja, kad išnaikinti visuomenės parazitus taip pat utopiška kaip ir tarakonus. Režisieriui svarbu parodyti žiūrovams, kas vyksta iš tikrųjų. [...] Nors „Vargas dėl proto" laikomas socialine politine satyra, žvelgiant šių dienų akimis, tai greičiau psichologinė komedija, skirta kovai su biurokratais. Todėl idėjinis spektaklio sluoksnis ne tik dygus, ryškus, akivaizdus, bet ir aktualus", – kritikė Daiva Šabasevičienė.

„Meistriška režisieriaus ranka priverčia spektaklio sociumo medūzas transformuotis į išraiškingas, „vaitkiškai" aštrias formas, kurias aktoriai suvaidina ne tik su užsidegimu, išradingai ir meistriškai, bet ir su tam tikru atsiribojimu, gebėjimu įvertinti personažą iš šalies" – kritikė Ingrida Ragelskienė.

„Marionetiškos XIX a. pradžios Maskvos aukštuomenės figūros, pro kurių ausis ir akis neprasprūsta nė vienas svarbiausiųjų veikėjų žodis, tik dar labiau paryškina esminę scenoje „proto drama" virtusios komedijos koliziją. Nėra tokio herojaus, kurio nesutriuškintų masės jėga, ir nėra tokio proto, kurio neįveiktų bukumas ir akli papročiai", – kritikė Rasa Vasinauskaitė.


Spektaklyje vaidina

Famusov - Aleksandr Agarkov / Sergej Zinovjev
Sofja - Aleksandra Metalnikova / Julija Krutko
Lizanka - Anžela Bizunovič
Molčialin - Viačeslav Lukjanov
Čiackij - Valentin Novopolskij
Skalozub - Vladimir Serov
Natalja - Jevgenija Rusakova / Jevgenija Gladij
Platon - Vladimir Dorondov
Kunigaikštis Tugouchovskij - Dmitrij Denisiuk
Kunigaikštienė - Edita Gončarova / Liuda Gnatenko
1 dukra - Valentina Lukjanenko
2 dukra - Laima Košytė
3 dukra - Larisa Popova
6 dukra - Vera Stasenia
Grafienė močiutė - Inga Maškarina
Grafienė anūkė - Jevgenija Karpikova / Julija Krutko
Zagoreckij - Valentin Kirejev
Chliostova - Jelena Bogdanovič
P.N* - Michail Makarov
P.D* - Nikolaj Antonov
Repetilov - Jurij Ščiuckij / Vidmantas Fijalkauskas
Petruška - Valentinas Krulikovskis
Tarnas - Vidmantas Fijalkauskas