Lietuvos
Rusų dramos teatras

73 sezonas

Zinken Hopp

Stebuklingoji kreidelė

rež. Olga Lapina
  • alt1 val.
  • altrusų k.
  • altspektaklis-žaidimas; 6-10 metų vaikams
  • altpremjera - 2011 10 23

Spektaklis-žaidimas, skirtas 25-ių vaikų grupei, kurių amžius - nuo 6 iki 10 metų. Vaikai spektaklyje dalyvauja vieni, tėvams tuo metu vyksta nemokamas humanistinės pedagogikos užsiėmimas. Spektaklio draugai - Norvegijos Karalystės ambasada Lietuvoje, Klaipėdos Maksimo Gorkio pagrindinė mokykla.

alt

Spektaklio kūrybinė grupė pelnė „Auksinį scenos kryžių" už geriausią 2011 m. spektaklį vaikams.

Kūrybinė grupė

Režisierė ir scenografė – Olga Lapina
Dailininkė – Morta Žukauskaitė
Muzikinis vadovas – Artiom Tulčinskij
Režisierės asistentė – Liubov Timochova

Apie spektaklį

Įsivaizduok pačią paprasčiausią burtininkę, kokią tik gali įsivaizduoti. Tokią, kuri kartais pietums išsiburia sau šiek tiek gardaus padažo arba ūgtelėjusių ir prinokusių morkų darže. Arba pinigų mokesčiams susimokėti. Ši, beveik niekuo iš kitų neišsiskirianti senutė gyvena paprastame mieste, tokiame kaip mūsų. Nes, pasak rašytojos, visos save gerbiančios burtininkės dabar gyvena paprasčiausiose gatvėse. Ši burtininkė yra gerokai išsiblaškiusi ir nelabai tvarkinga, todėl visų jos drabužių kišenės kiauros. Taigi nenuostabu, jog vieną gražią dieną iš vienos jų ima ir iškrenta kreidutė. Pati paprasčiausia, beveik niekuo iš kitų neišsiskirianti balta kreidutė. Tokia, kokių kartais būna pilnos mūsų kišenės, kai žaidžiame kieme. Tiesa, vos nepamiršome paminėti, jog ji stebuklinga. Jei paimsi šią kreidelę į rankas ir imsi piešti, visi Tavo pavaizduoti dalykai atgis. Žmonės - taip pat. Mikliau, čiupk vaizduotę už skverno ir eime!

Tai - netradicinis, įprastus vaikiškų spektaklių rėmus laužantis vaidinimas, atskleidžiantis kūrėjų norą kuo artimiau susidraugauti su jaunaisiais žiūrovais. Pasirodymas labiau primena žaismingą interaktyvią klajonę teatro labirintais nei spektaklį. Jame ypač pabrėžiama vaikų fantazijos svarba šiame kūrybiniame procese, leidžiant jiems tapti spektaklio bendraautoriais. Pasaka mažiesiems atveria visiškai naują teatro pasaulį, įtraukia į smagių žaidimų, linksmų galvosūkių, neįprastų vaizdų ir keisčiausių garsų, kuriuos skleidžia paslaptingi muzikos instrumentai, sūkurį. Kartu su pasakos herojais mažieji šniukštinėja ne tik slapčiausias vaizduotės, bet ir teatro užkulisių kerteles.

Vaidinimas skirtas tik vaikams. Su jais beveik valandą laiko žaidžia, dainuoja, bendrauja ir kvailioja septyni aktoriai. Jaunėlius į spektaklį atlydėjusiems suaugusiems jo metu siūloma sudalyvauti humanistinio ugdymo užsiėmime, kurį veda šios srities specialistai pedagogai ir psichologai.

Spektaklis sukurtas pagal žymios norvegų literatūros vaikams autorės Zinken Hopp 1946 m. parašytą pasaką „Stebuklingoji kreida". Autorė priminė suaugusiems apie būtinybę užtikrinti vaikų saugumą ir jų teisę būti laimingiems. Paprastas mokyklinės kreidos gabalėlis suteikė vienišam mažyliui Junui tikėjimą savo paties kūrybine galia, leido atsiskleisti jo geram būdui, stipriai valiai ir nevaikiškos atsakomybės jausmui. Tai pasakojimas apie sugebėjimą matyti stebuklus paprastuose, kasdieniuose dalykuose.

„Vargšai mamos ir tėčiai! Jų vaikystėje tokių spektaklių nebuvo. [...] Netikėta viskas - ne tik toji kreidelė, kurią surado spektaklio herojus Junas. Pirmiausia - nereikia eiti į salę ir mandagiai laukti vaidinimo. Antra, suaugusieji iškart praranda galimybę globoti ir tramdyti į teatrą atėjusius vaikus. Mamos, tėčiai ir kiti dideli žmonės nemato spektaklio, nes jie kviečiami pasimokyti būti tėvais - teatras pasirūpino, kad apie bendravimą su vaikais įdomiai papasakotų humanistinio ugdymo profesionalai. O vaikai jau keliauja paskui Juną po seną ir paslaptingą teatro pastatą, kuriame jų laukia nuotykiai" - teatro kritikė Rūta Oginskaitė.

 

 

Spektaklyje vaidina

Junas Albertas Briunas Sulbakenas - Valentin Novopolskij
Sofus - Valentinas Krulikovskis
Papūga; Žvirblis; Karalius - Viačeslav Lukjanov
Kerėpla; Princesė - Inga Stankaitytė
Trolis - Aleksandr Kanajev
Pelėda; Močiutė; Karalienė - Inga Maškarina
Mama - Vera Stasenia