Lietuvos
Rusų dramos teatras

75 sezonas

Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам / Дышим вместе

  • alt2 val.
  • altrusų / baltarusių kalba su lietuviškais subtitrais
  • altLiudytojų parodymai 2020
  • altpremjera - 2020 12 21
alt

„Auksinių scenos kryžių“ įteikimo ceremonijoje spektaklio „Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам“ kūrėjai apdovanoti Boriso Dauguviečio auskaru už socialinės ir meninės drąsos jungtį.

Kūrybinė grupė

Projekto meno vadovas - Vladimir Gurfinkel
Režisieriai: Aleksandr Januškevič, Aleksandr Marčenko
Dramaturgas – Marius Ivaškevičius
Choreografė – Leokadija Dabužinskaitė
Šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas
Vaizdo projekcijų autorė – Natalija Naumova
Video operatorius – Petras Skukauskas
Konsultantė – Volha Babkova
Režisieriaus asistentė – Nadežda Pereverzeva

Vaidina: Aleksandr Suckover; Anastasija Špakovskaja; Marina Denisova; Aleksandr Ratko; Aleksandr Molčanov; Polina Dobrovolskaja; Ana Zuzo-Ivanova; Andrej Jevdokimov; Jevgenija Rusakova; Dmitrij Denisiuk; Jevgenija Gladij; Aleksandra Metalnikova; Andrius Darela; Viktorija Aliukonė-Mirošnikova; Michail Čerepašenec

Lietuvos rusų dramos teatras, palaikydamas demokratinį judėjimą Baltarusijoje, pristato unikalų teatro projektą „Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам / Дышим вместе“, kurio žanras įvardijamas kaip liudytojų parodymai 2020. Spektaklį kviečiame stebėti gruodžio 21 d., pirmadienį, 21:30 per LRT plius ir lrt.lt portale.

Intensyvaus kūrybinio proceso metu savo išgyvenimais su lietuviais aktoriais dalijosi į Vilnių atvykę baltarusių aktoriai bei režisieriai, patys dalyvavę pastarųjų mėnesių įvykiuose Baltarusijoje. Jaudinančios jų patirtys atsiskleidžia dokumentinėje dramoje, sujungusioje rašytojo, dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus tekstus ir asmeninius aktorių pasisakymus.

Pasak projekto meno vadovo Vladimiro Gurfinkelio: „Tai neįprastas spektaklis, nes norime kai ką pasakyti savo žiūrovams, visiems neabejingos širdies žmonėms, kurie sugeba užjausti kitus žmones. Norime tai išsakyti dokumentiniais tekstais ir jų pagrindu bandyti suvokti, kokia tai tauta, kurios žmonės, net ir rodydami neįtikėtiną aktyvumą ir protestuodami prieš apgaulę, nusiauna batus, kad gatvėje atsistoję ant suoliuko pamojuotų vėliava; šie žmonės renkasi į demonstracijas ir, priėję raudoną šviesoforo signalą, sustoję praleidžia mašinas. Arba daugiatūkstantinė kolona, einanti važiuojamąja kelio dalimi, neužmina ant dviračių takų... Man atrodo, tai pati nuostabiausia revoliucija pasaulyje, nes tai, ką valdžia vadina stabilumu, visada yra stagnacija. Norėčiau, kad žmonės suprastų: kai jums siūloma pasirinkti tarp laisvės ir stabilumo, nesirinkite mirties. Stabilumas – tai mirtis. Rinkitės laisvę.“

Baltarusių aktorė, dainininkė, grupės „NAKA“ vokalistė Anastasija Špakovskaja apie intensyvias repeticijas Vilniuje sako: „Jaučiamės tarsi savotiškoje bendruomenėje, į kurią  kiekvienas atneša kažką savo, ne mažiau svarbaus. Čia nėra įprastinio aktorių vaidmenų skirstymo į pagrindinius ir kitus. Patiriame visiškai kitokį, ne teatrinį komunikavimo būdą, absoliutų bendrumo jausmą. Apie rezultatą negalvojame – mums labai įdomus procesas. Scenos rašomos ir repetuojamos tuo pačiu metu, ir tai yra didžiulė intriga, nes nežinai, kur vesi savo personažą ir kas su juo nutiks paskui. Personažas esi tu pats, nežinantis, į kokias aplinkybes tave panardins dramaturgas“.

„Svarbiausia – procesas, pats kelias, ne rezultatas. Man atrodo, kad 2020-ieji, yra metai, kai mes visi atsidūrėme permąstymo stadijoje, tai nesusiję konkrečiai su Baltarusijos situacija. Visiems mums, ištikus pandemijai, reikia formuoti naujus santykius. Taip pat ir mene, tas užsidarymas reikalauja naujų formų paieškų. Ir politinė krizė Baltarusijoje dar ją pagilino, mes nesuprantame, kokia kalba kalbėti apie tas traumas, kurios vyksta“, – teigia projekto režisierius Aleksandras Marčenko.

Projekto mecenatė SBA grupė.