Lietuvos
Rusų dramos teatras

74 sezonas

Aleksandr Puškin

Eugenijus Oneginas

rež. Jonas Vaitkus
  • alt2 val. 40 min.
  • altrusų kalba, lietuviški titrai
  • altdviejų dalių spektaklis
  • altpremjera - 2013 12 13
  • alt Didžioji salė
alt

Kompozitorė Rita Mačiliūnaitė apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi" (2014 m.) už muzikines kompozicijas, sukurtas spektakliams „Eugenijus Oneginas" (LRDT), „59'Online" ir „W(o)men" („Menų spaustuvė").

Kūrybinė grupė

Režisierius – Jonas Vaitkus
Scenografas – Artūras Šimonis
Kostiumų dailininkė – Daiva Samajauskaitė
Choreografė – Marija Simona Šimulynaitė
Muzikos redaktorė – Rita Mačiliūnaitė
Video dailininkas – Mindaugas Artinskas
Režisieriaus asistentas – Algimantas Kvietkauskas


Titrus į lietuvių kalbą vertė Antanas Venclova

Spektaklis vaidinamas originalo (rusų) kalba su vertimu į lietuvių (titrai)

„Tas, kas gyveno, kas galvojo,
Negal neniekinti žmonių..."
(Ištrauka iš A. Puškino romano „Eugenijus Oneginas", A. Venclovos vertimas)

Prieš beveik du šimtmečius parašytas legendinis kūrinys pirmą kartą Europoje dramos spektaklyje atliekamas skambant kompozitoriaus Sergejaus Prokofjevo parašytai muzikai. Pirmą kartą „Eugenijus Oneginas" prabyla ir Lietuvos rusų dramos teatro aktorių lūpomis. O artistams šiame spektaklyje patikėtas ne tik eiliuotas genialusis A. Puškino tekstas, bet ir choro partijos bei šokiai.

A. Puškino „Eugenijus Oneginas" – jambiniu keturpėdžiu arba vadinamosiomis „oneginiškomis strofomis" parašytas kūrinys – publikuotas 1833-aisiais. Romane – ne tik visiems gerai žinoma istorija apie arogantišką nuobodžiaujantį ciniką Eugenijų Oneginą, atstūmusį jį pamilusią giliamintę Tatjaną, o vėliau sulaukusį tokio paties likimo. Kūrinyje autorius pateikė ir daugybę filosofinių apmąstymų, autobiografinių detalių bei išraiškingai pavaizdavo carinės Rusijos visuomenę. Pasak rusų literatūros kritiko Visariono Bielinskio, A. Puškino „Eugenijus Oneginas" – tarsi XIX a. pradžios Rusijos gyvenimo enciklopedija.

S. Prokofjevas muziką kūriniui „Eugenijus Oneginas" parašė 1937-aisias A.Puškino šimtosioms mirties metinėms paminėti. Tąkart Maskvoje turėjusią įvykti premjerą cenzoriai išbraukė iš repertuaro ir kompozitoriaus kūrinys ilgam dingo iš akiračio. O jo fragmentus S. Prokofjevas „įliejo" į kitus savo kūrinius, tokius kaip „Pelenė" bei „Karas ir taika". Pilnas kompozitoriaus parašytas kūrinys, atliekamas simfoninio orkestro, pirmą kartą teatro scenoje suskambo tik 2012-aisiais Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuomet aktorių skaitomą romano tekstą interpretavo šokėjai. Šiemet (2013-aisiais), minint 60-ąsias S. Prokofjevo mirties metines, kompozitoriaus specialiai „Eugenijui Oneginui" sukurta muzika Lietuvos rusų dramos teatro spektaklyje nuskambės pirmąsyk Europoje.

 

Spektaklyje vaidina

Autorius - Valentin Kirejev / Aleksandr Agarkov
Eugenijus Oneginas - Valentin Novopolskij / Viačeslav Lukjanov
Tatjana Larina - Jevgenija Gladij / Aleksandra Metalnikova
Olga Larina - Juliana Volodko
Vladimiras Lenskis - Telman Ragimov
Zareckis, sekundantas - Viačeslav Lukjanov / Valentinas Krulikovskis
Zareckio žmona - Jevgenija Karpikova
Tatjanos mama - Liubov Timochova
Tatjanos auklė - Tatjana Genzel / Jelena Bogdanovič
Kunigaikštis - Vladimir Serov
Ulonas - Nikolaj Antonov
Juokdarys - Maksim Tuchvatulin
Petras I (statula) - Vladimir Dorondov
Napoleonas (statula) - Aleksandr Kanajev
Leninas (statula) - Artūras Aleksejevas
Stalinas (statula) - Jurij Ščiuckij

Baltijos baleto teatro šokėjai:
Oneginas - Žilvinas Beniuševičius
Tatjana - Vesta Gineitytė
Olga - Evelina Fokina
Lenskis - Danielius Voinovas

Tarnai, kaimynai, Maskvos damos ir kavalieriai: Artūras Aleksejevas, Nikolaj Antonov, Anžela Bizunovič, Jelena Bogdanovič, Dmitrij Denisiuk, Jevgenija Gladij, Edita Gončarova, Jelena Juščenko, Aleksandr Kanajev, Jevgenija Karpikova, Laima Košytė, Viačeslav Lukjanov, Valentina Lukjanenko, Michail Makarov, Jekaterina Makarova, Inga Maškarina, Aleksandra Metalnikova, Larisa Popova, Gintautas Ryliškis, Jevgenija Rusakova, Vladimir Serov, Vera Stasenia, Artur Svorobovič, Jurij Ščiuckij, Juliana Volodko