Lietuvos
Rusų dramos teatras

74 sezonas

Šviežio kūrybinio kraujo injekcija naujam LRDT sezonui

2018 09 13 1 foto D.Matvejev

 

Lietuvos rusų dramos teatre (LRDT) bręsta režisieriaus Oskaro Koršunovo premjera „Rusiškas romanas“ pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę, rugsėjo 15 d. išsprogdinsianti 73-ąjį šio teatro sezoną.

Šiam Lietuvos teatrui gyvybiškai būtina viskas: totalus restartas, permainų vėjai, šviežias kraujas ir galinga deguonies injekcija, galinti padėti garsiai išrėkti apie savo unikalią tapatybę. Naują teatrinį sezoną pradedančiam LRDT Mariaus Ivaškevičiaus „Rusiškas romanas“ yra ideali drama, lyg būtų sukurta šiai galingai aktorių trupei. Kolektyve yra jėgos sukurti visą spektrą istorinių, literatūrinių charakterių, suvienytų Levo Tolstojaus maksima: „Visos laimingos šeimos yra laimingos vienodai, o kiekviena nelaiminga – nelaiminga savaip.“ Dramaturgo kūrinyje pats Levas Tolstojus ištirpo kaip visur esantis Dievas Tėvas, savo buvimu persmelkęs šią metafizinę vienos šeimos istoriją. Spektaklio ašis yra motina –  Sofja Tolstaja, moteris, savo šeimos tyloje ieškanti savo vyro.

Levas Tolstojus yra rusų literatūros alfa ir omega, jis šios tautos mokytojas, didysis kankinys, eretikas ir šventasis. Žmona Sofja genijaus dienoraščiuose, kūryboje ir gyvenimo kasdienybėje buvo tuo akmenuku bate, trynusiu, skaudinusiu iki kraujo. bet būtinu tam, kad susikurtų ypatinga didžiulės Tolstojų šeimos legenda, unikalus mitas.

„Šis spektaklis bus ryškus reiškinys. Dirbdamas čia įsitikinau, kad Lietuvos rusų dramos teatras turi ypač stiprią aktorių trupę, sugebančią ir įvykdyti sudėtingas scenines užduotis, ir atlikti puikias „solo partijas“, – sako režisierius Oskaras Koršunovas. – Taip pat čia man atsitiko su šia pjese, kaip visuomet atsitinka su Ivaškevičiaus dramaturgija: pradedi suvokti, kokią gerą pjesę jis sukūrė, tik tuomet, kai ją pastatai teatro scenoje. Taip buvo atsitikę ir su jo „Išvarymu“, taip yra ir dabar čia. Juk šiuolaikinė drama yra ne vien tik tai, ką dramaturgas sukuria dabar. Tikra šiuolaikinė drama yra ta, kuri ir sukuriama dabar, ir kuri suteikia impulsą, padiktuoja visam mūsų teatrui naujos sceninės kalbos pavyzdį. Tai tikrai egzistuoja šioje Ivaškevičiaus pjesėje“.

„Mes visi jaučiame tą akimirką ir mūsų teatras išgyvena tą nuostabų  pakilimą, kad O. Koršunovas, M. Ivaškevičius ir visa kūrybinė grupė su nepaprastai talentinga ir darnia LRDT aktorių trupe sukūrė tą stebuklą, kurį visi pamatysime rugsėjo 15 dieną. Tai nuostabus ir sukrečiantis naujojo sezono startas, kurio įtemptai laukėme ir brandinome“, – sakė sezono pradžiai skirtoje spaudos konferencijoje LRDT vadovė Olga Polevikova, turinti daugybę naujų sumanymų, idėjų ir planų.

Taigi sezoną pradedame išskirtine premjera – režisieriaus Oskaro Koršunovo spektakliu „Rusiškas romanas“, Jame pagrindinius vaidmenis kuria Nelė Savičenko, Vytautas Anužis, Valentin Novopolskij, Juliana Volodko, Inga Jankauskaitė, Jevgenija Gladij ir kt. Spektaklio muziką sukūrė Antanas Jasenka, scenografijos ir kostiumų dailininkė Irina Komissarova, videoprojekcijų autorius Mikas Žukauskas, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas.

M. Ivaškevičiaus pjesė „Rusiškas romanas“ pelnė 2017 m. Rusijos aukščiausią teatro apdovanojimą „Auksinė kaukė“.  Šį mėnesį pasaulis mini Levo Tolstojaus, kurio biografija ir kūryba paremta ši pjesė, 190-ąsias gimimo metines, todėl labai simboliška, kad Lietuvos rusų dramos teatras savo sezoną atveria būtent šiuo spektakliu, o savo repertuare turi ir „Anos Kareninos“ pastatymą.

Pasak LRDT vadovės Olgos Polevikovos, kita labai laukiama šio pusmečio premjera – Agniaus Jankevičiaus režisuojamas „Idiotas“ pagal Fiodoro Dostojevskio romaną, kuris pasirodys spalio mėnesį. Amžinosios klasikos iššūkiai vilioja ir šiuolaikinio mūsų teatro lyderius, tad bus įdomu pamatyti jaunesnės kartos kūrybinį rezultatą. Spektaklio scenografiją kuria Laura Luišaitytė, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas.

Šį pusmetį neliks nuvilti ir komedijų gerbėjai – režisierius Raimundas Banionis repetuoja spektaklį „Madam Rubinštein“ pagal australų dramaturgo Johno Misto komediją, atskleidžiančią paslaptingos XX a. vidurio Amerikos grožio industrijos užkulisius. Spektaklio scenografiją kuria Sergejus Bocullo, kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė, spektaklyje skambės Fausto Latėno muzika.

Antrasis sezono pusmetis 2019 metų pradžioje žada nustebinti Jono Vaitkaus premjeriniu spektakliu „Vladimiras Majakovskis. Tragedija“ . Repertuarą vaikams atnaujins net trys nauji spektakliai – Renatos Muchos „Širšė įgėlė žalčiui“ („Ужа ужалила оса“), Antono Čechovo „Kaštonė“ ir „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“ pagal nuostabią Keitės Dikamilo (Kate DiCamillo) knygą.

Šį rudenį LRDT spektaklius turės progos pamatyti ir uostamiesčio žiūrovai – spalio mėnesį LRDT gastrolės vyks Klaipėdos dramos teatre. Klaipėdiečiai galės pamatyti „Pigmalioną“, „Zoikos butą“, „Dviejų pasaulių viešbutį“, „Coliukę“ ir Aleksandros Metalnikovos monospektaklį „Vienišas žmogaus balsas“. Pastarasis monospektaklis atstovaus mūsų teatrui ir tradiciniame Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje Varėnoje. LRDT spektaklius šį sezoną pamatys  ir kitų miestų žiūrovai.

Be spektaklių premjerų ir gastrolių, vienas didžiausių šio sezono iššūkių bus, kaip tikimasi, jau šį rudenį prasidėsiantys teatro priestato Mindaugo gatvėje rekonstrukcijos darbai. Jiems pasibaigus, teatras turės patogias šiuolaikiškai įrengtas ir neįgaliesiems pritaikytas patalpas, 120 vietų Mažąją salę, administracijos kabinetus, technines patalpas, erdvius sandėlius – visa tai tilps penkių aukštų priestate.

LRDT informacija
D.Matvejevo nuotr.