Lietuvos
Rusų dramos teatras

75 sezonas

LRDT rengiasi premjerai – repetuojamas A. Jankevičiaus „Idiotas“

C LauraVanseviciene 5770

 

2018 m. gruodžio 15 ir 16 d. Lietuvos rusų dramos teatre (LRDT) vyks Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Idiotas“  Fiodoro Dostojevskio romanų „Idiotas" ir „Demonai" temomis premjera.

Kūrybinė grupė: režisierius ir inscenizacijos autorius – Agnius Jankevičius, dailininkė scenografė – Laura Luišaitytė, muziką parinko A. Jankevičius, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis. Spektaklyje vaidins: Kunigaikštis Levas Nikolajevičius Myškinas – Valentinas Krulikovskis, Parfionas Rogožinas - Valentin Novopolskij, Nastasja Filipovna – Jevgenija Gladij, Lebedevas – Telman Ragimov / Aleksandr Kanajev, Ferdyščenka – Artur Svorobovič, Ipolitas – Maksim Tuchvatulin, Gania (Gavrila Ardalionovičius Ivolginas) – Viačeslav Lukjanov, Jepančinas – Andrius Darela, Burdovskis – Aleksandr Kanajev / Telman Ragimov.

„Spektaklio veiksmas vyks mūsų laikais, o kunigaikštis Myškinas iš dalies yra mano „alter ego“ – pagal tai, kaip jis jaučiasi, bet ar jo atvirumas ir naivumas yra kokybės ženklas, nežinau. Šį spektaklį skiriu visiems tiems, kas su savo mintimis ir jausmais bent kartą gyvenime jautėsi nereikalingas. Kur padėti save tokį, kokį aš pats save jaučiu? Tai svarbu kiekvienam. Nieko nėra baisiau kaip jaustis nenaudingu, tai reiškia pūti gyvam. Žmogų palaiko valia ir tikėjimas plačiąja prasme, taip pat ir šalia esantys žmonės, per kuriuos jauti, kad esi naudingas“, – sako repeticijas Didžiojoje scenoje pradėjęs režisierius A. Jankevičius.

„Man svarbus Myškino vaikiškumas, kurį mes visi prarandame, o prie jo visada gera sugrįžti, nes viskas tampa daug paprasčiau gyvenime. Mano dešimtmetė dukra labai juokėsi, išgirdusi, kad aš vaidinsiu idiotą, ir aš daug mąsčiau apie šią situaciją. Ji dar vaikiška, bet matau, kaip pamažu visuomenė ją pradeda apkrauti visokiais stereotipais. Taigi mums visiems kartais reikia sugrįžti į savo švarią vaikystės būseną“, – įsitikinęs kunigaikščio Myškino vaidmenį kuriantis Valentinas Krulikovskis.

Nuožmųjį Parfioną Rogožiną įkūnysiantis Valentinas Novopolskis (Valentin Novopolskij) sako, kad romanas jam labai patinka, yra jį skaitęs kelis kartus. „Ten tikrai yra labai daug apie ką pagalvoti, ir labai gaila, kad žmonės nebeturi laiko skaityti. Mano personažas romane man nepatiko, nors jį vaidinu jau antrą kartą. Po studijų metų, kai vaidinau Rogožiną, man įdomu susitikti su šiuo personažu dar kartą. Rogožinas romane ir spektaklyje yra skirtingi žmonės, ir spektaklyje, man rodos, įdomesnis“, – intrigavo būsimuosius žiūrovus V. Novopolskis.

„Iš Agniaus Jankevičiaus nelaukiame patogaus teatro, jis yra provokuojantis režisierius ir užduoda klausimus, kurie priverčia pamąstyti ne vieną dieną po spektaklio“, – kviečia į spektaklio „Idiotas“ premjerą LRDT vadovė Olga Polevikova.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs kunigas Algirdas Toliatas sako, kad F. Dostojevskis begaliniai gilus dvasios žmogus ir jo romanas „Idiotas“ parašytas kaip Biblija, iškentėtas, išjaustas, parašytas savais žodžiais, bet labai atsakingai, su didžiule pagarba ir dvasingumu. „Myškinas atrodo idiotas, bet jis kažką užkabina tarp žmogaus ir Dievo –  tai labai subtilu, parašyta labai atsakingai, bent jau taip perskaitau. Dostojevskis kritikavo religiją, kuri prarado savo sielą, ir paėmė Myškiną kaip Kristaus įvaizdį. Myškinas provokavo tikrumą, bet ne sukdamas į pražūtį, o į išgelbėjimą. Ribos čia tokios jautrios, ir kaip nenueiti į kitą kraštutinumą, kai mes tik iškritikuojam, apipilam purvais, bet nepadedam žmogui žengti Dievo karalystės link?“, – svarstė A. Toliatas.

Fiodoro Dostojevskio (1821–1881), rusų ir pasaulio literatūros klasiko, romanas „Idiotas” yra vienas iš kertinių ir populiariausių šio rašytojo kūrinių, pasaulinės kultūros vertybė. Šiais metais sukanka 150 metų, kai romanas buvo išleistas. „Idiotą“ rašytojas kūrė gyvendamas Ženevoje, Milane ir Florencijoje. Pagal šį romaną yra sukurta daug spektaklių ir kino filmų, jo pagrindinius personažus – naivųjį kunigaikštį Myškiną, fatališką Nastasiją Filipovną ir nuožmųjį Parfioną Rogožiną – vaidino garsiausi pasaulio aktoriai. Spektaklis pagal šį romaną buvo pastatytas ir Lietuvos rusų dramos teatre 1963 m. Artėjant F. Dostojevskio gimimo 200-osioms metinėms, dėmesys šiam klasikui ypač didėja.

Kunigaikštis Myškinas: „Mane pažadino asilo bliovimas zoologijos sode. Asilas siaubingai mane pribloškė ir kažkodėl nepaprastai man patiko, o tuo pat metu mano galvoje staiga viskas tarsi praskaidrėjo. Nuo to laiko man baisiai patinka asilai. Asilas – geras ir naudingas žmogus.“ (F. Dostojevskis)

Režisierius Agnius Jankevičius:

„Kunigaikštis Myškinas yra tylus protestas, kuris sukelia didelį cunamį aistros turėti nukamuotuose žmonėse, nors iš tiesų jiems tereikia kažko nedidelio ir dvasingo. Šitas spektaklis skiriamas visiems tiems, kas su savo mintimis ir jausmais bent kartą gyvenime jautėsi nereikalingas. (...) Kai pradėjau skaityti ir analizuoti romaną, pasimatė, kad ten be proto daug visokių temų ir potemių ir jos atrodo gan chaotiškos. Apskritai aš tą romaną pavadinčiau pelke arba orientaciniu žaidimu, kai tave išmeta į kažkokią nepažįstamą vietovę ir turi susiorientuoti, kaip rasti kelią namo. Kai pradėjau rašyti inscenizaciją, pasirodė, kad išėjo tam tikro socialinio pobūdžio pamfletas. Stengiausi sukurti eksperimento formą. Yra kažkokia nusistovėjusi visuomeninė terpė kažkokiame laike ir kas gali atsitikti, kai į ją papuola visiškai svetimas organizmas, nepažįstantis tos terpės, bet labai norintis į ją įsilieti ir turintis įsivaizdavimą apie ją tik iš literatūrinių pasakojimų, bet nerealų. Kas įvyksta, kai kasdienė publicistinė realybė susiduria su nerealybe, arba tariama realybe, arba viltimis, iliuzijomis?“

Agnius Jankevičius 2003 m. baigė Lietuvos muzikos akademijos (LMTA) Teatro ir kino fakultetą, teatro režisieriaus bakalauro studijos (kurso vadovas prof. J. Vaitkus), 2012 m. magistro diplomas. Nuo 2010m. vaidybos ir režisūros dėstytojas LMTA(docentas). Nuo 2017 m. Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) režisierius.

A. Jankevičius yra pastatęs spektaklių Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Valstybiniame jaunimo teatre, Lietuvos rusų dramos teatre, Kauno nacionaliniame dramos teatre, Klaipėdos dramos teatre, Keistuolių teatre, Menų spaustuvėje, LRT radijuje ir kt.

2017 m. "Auksinio scenos kryžiaus" nominacija už spektaklio-prezentacijos „Ledas“ pagal to paties pavadinimo Vladimiro Sorokino romaną režisūrą (Lietuvos rusų dramos teatras) ir spektaklio-instruktažo „Maištas“ režisūrą bei dramaturgiją (Nacionalinis Kauno dramos teatras)

A. Jankevičiaus spektakliai, sukurti LRDT:

Marius Macevičius „Prakeikta meilė“ (pagal Pavelo Sanajevo apysaką „Palaidokite mane už grindjuostės“), 2010;
Jordi Galceran Ferrer „Gronholmo metodas”,2013;
A. Jankevičius „Ledas“ (pagal Vladimiro Sorokino romaną), 2015;
A. Jankevičius „Idiotas” (pagal Fiodoro Dostojevskio romanus „Idiotas“ ir „Demonai“), 2018.

LRDT informacija
Lauros Vansevičienės nuotraukos