Lietuvos
Rusų dramos teatras

74 sezonas

Lietuvos rusų dramos teatre – kūrybinis atsakas pandemijai

Polevikova ir Surkova

Teatro vadovė Olga Polevikova ir režisierė Lera Surkova

Nuo balandžio 7 dienos dirbti etatinės  Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) režisierės pareigose pradėjo Lera Surkova. 42-ejų teatro menininkė yra gimusi Latvijoje, Jūrmaloje. 2002 m. L.Surkova baigė Maskvos dailės teatro (MCHAT) mokyklą-studiją, aktorių kurso vadovas Olegas Tabakovas, 2010 m. apsigynė režisūros diplomą. L. Surkovos kūrybinėje biografijoje – išskirtiniai vaidmenys teatre ir kine, rezonansiniai teatro pastatymai Maskvos Gogolio centre, Tagankos teatre, V.  Mejerholdo centre, teatre DOC, bei 2017 m. sukurtas ilgo metražo filmas „Stabmeldžiai“, gausiai apdovanotas įvairiuose kino festivaliuose. 

Pasak LRDT vadovės Olgos Polevikovos: „L. Surkovos kandidatūra išsikristalizavo ne iš karto po Jono Vaikaus pareiškimo palikti vyr. režiseriaus pareigas. Norėjau, kad ateitų energingas, gilus, talentingas žmogus, kuriam būtų įdomu kurti kartu, suburti aplink save trupę, kuriam rūpėtų trupės augimas ir mūsų teatrui aktualių naujų formų paieškos. Taip pat man buvo svarbu, kad žmogus, kuriam tampa pavaldūs kone 40 žmonių, sugebėtų organizuoti jų darbą. Manau, kad šiuolaikiniame teatre vadybos įgūdžiai net ir menininkams yra būtinybė. Stebint L.Surkovos darbą su aktoriais, jos dalyvavimą viešinimo strategijose, bendravimo būdą, palengva pradėjo aiškėti, kad reikalavimus, kuriuos kėliau būsimam kolegai,  ji puikiai atitinka. Man imponuoja Leros meninė estetika, jos bendro teatrinio konteksto suvokimas ir, be abejo, žmogiškosios savybės.“

Lietuvoje pažintis su L. Surkovos teatriniais darbais prasidėjo nuo Vilniuje ir Klaipėdoje rodyto spektaklio „Karas dar neprasidėjo“ pagal Michailo Durnenkovo pjesę. Šiame Rygoje sukurtame spektaklyje vaidinantis aktorius Gytis Ivanauskas turi puikią partnerę, latvių teatro žvaigždę Guną Zariną. 2020 m. sausį LRDT didžiojoje scenoje L. Surkova pastatė spektaklį „Kalniukas“ pagal šiuolaikinio dramaturgo Aleksejaus Žitkovskio pjesę. 

Pristatydama spektaklio LRDT premjerą, L. Surkova sakė: „Visi mano spektakliai ir filmas sukurti pagal šiuolaikinius tekstus. Taip išeina, kad kol kas dirbu tik su šiuolaikine dramaturgija. Beveik visi mano pastatymų autoriai yra ne tik mano bendraamžiai, bet ir man artimi žmonės. Esama garsių šiuolaikinių dramaturgų, kurie rašo apie tai, kas rūpi man, apie ką noriu kalbėtis, dalintis su žiūrovais. Dramaturgija gyvena šiuolaikinį gyvenimą, atsiranda pjesių – mūsų gyvenimo atspindžių. Man nėra žanrų – yra ši diena. Ibsenas, Čechovas, Gorkis buvo šiuolaikiniai dramaturgai-novatoriai, beje, kaip ir Ostrovskis. Bus nauja diena – atsiras ir naujų pjesių. Svarbiausia, kad turėtume ateitį. Ką darome ar nedarome, kad ji būtų, – tai ir yra šiuolaikinė dramaturgija ir mano teatras.“

Nuo pat Lietuvoje paskelbto karantino pradžios LRDT stengėsi konsoliduoti visas kūrybines pajėgas meniniam procesui palaikyti. Suaktyvėjo teatro veikla socialiniuose tinkluose: aktoriai dalinimuisi su žiūrovais įrašė šiuolaikinės poezijos skaitymų, „Youtube” platformoje žiūrovams atsirado galimybė žiūrėti LRDT spektaklius „Rusiškas sąsiuvinis“ ir „Meška“. Bendradarbiaujant su Tautinių mažumų departamentu prie Vyriausybės, teatro spektaklių įrašai ir aktorių skaitymai pasiekė rusakalbių organizacijas, kultūros ir integracijos centrus,  sekmadieninių mokyklų mokytojus.

Jau keletą savaičių teatre vyksta repeticijos tiesiogiai internetu. Režisierius Vladimiras Gurfinkelis su didele dalimi trupės aktorių įpusėjo rašytojo Vasilijaus Šukšino kūrybos analizę. Spektakliu „Valia“ pagal šio autoriaus apsakymus LRDT tikisi pradėti jubiliejinį sezoną rugsėjo mėnesį. 

gurfinkel

 

Visu pajėgumu dirba ir LRDT siuvykla, gamybos skyriaus vadovo Roberto Valčiuko ir puikių meistrų: siuvėjų-sukirpėjų Liudmilos Močalovos, Aleksandro Viktorovo ir butaforės Grasielos Kriaučiūnaitės iniciatyva padėjo daugkartinio naudojimo veido kaukėmis aprūpinti visą LRDT kolektyvą bei sukurti gražią dovaną Vilniaus mažajam teatrui. 

siuveja

 

LRDT vadovė O. Polevikova: „Karantinas visiems yra nelengvas periodas, tačiau reikia pripažinti, kad mes nesame sunkiausioje padėtyje iš visų Lietuvoje su krize susiduriančių organizacijų. Esu įsitikinusi, kad dabar visas savo pajėgas reikia išnaudoti ruošiantis tolimesniems darbams. Taip sutapo, kad dar prieš paskelbiant karantiną pasiūlėme aktoriams dalyvauti projekte, kurį pavadinome „Savarankiškų darbų festivaliu”. Jo esmė yra pačiam aktoriui parengti dramaturginę medžiagą ir pristatyti ją kaip eskizą komisijai. Iš tų darbų keletas bus išrinkti visaverčiams pastatymams. Nors darbas yra savarankiškas, režisieriaus konsultacijų ir tam tikros pagalbos tikrai reikia. Darbą LRDT pradedanti režisierė L. Surkova aktoriams galės padėti visu pajėgumu. Dabartinė situacija, nors ir nėra lengva, tačiau labai tinka kartu ruoštis eskizams. Planuojame parodyti juos ir žiūrovams, kai tik leis sąlygos”, – sako teatro vadovė. 

Balandžio mėnesį LRDT planuoja pristatyti labai aktualios mūsų dienomis garsaus čekų rašytojo Karelo Čapeko pjesės „Baltoji liga” skaitymą tiesiogiai internetu. Imtis šios medžiagos teatrui pasiūlė rašytojas Tomas Venclova. 

Gegužės mėnesį bus pradėtas pasiruošimas spektakliui, kurio pagrindu taps šiuolaikinė poezija. „Apgalvotai nevadinu jo poetiniu spektakliu, nes čia pat siūlosi asociacijos ir tam tikri šablonai. Tikiuosi, savo žiūrovą nustebinsime! Naujajai teatro režisierei svarbiausia užduotis kol kas yra susipažinti su trupe ir užmegzti kūrybinį ryšį, pagrįstą abipusiu pasitikėjimu. Atsakomybe už šią užduotį tolygiai dalinasi abi pusės: tai, kaip trupė išgirs, įsiklausys ir įsitrauks, lems, ar greitai mes judėsime susivienijimo ir kūrybinių atradimų link“, – teigia O. Polevikova.

LRDT informacija
D. Matvejevo ir LRDT nuotraukos