Lietuvos
Rusų dramos teatras

73 sezonas

Aktoriui, režisieriui, dramaturgui Aleksandrui Špilevojui – Jaunojo kūrėjo premija

2018 m. KM premiju laureatai

 

Kultūros ministerijos 2018 m. Jaunojo  kūrėjo premija  apdovanotas aktorius, dramaturgas, režisierius ir teatro pedagogas Aleksandras Špilevojus. Šiai premijai A. Špilevojų pristatė Lietuvos rusų dramos teatras (LRDT).

Jaunojo kūrėjo premija kasmet skiriama už plečiamą kūrybinę veiklą, pasižyminčią brandžiu kūrybiškumu ir profesionalumu, daugialypiais gabumais, veržlia energija ir efektingų kūrybinių rezultatų gausa. Premija A. Špilevojui įteikta 2018 m. gruodžio 11 d. Vilniaus rotušėje.

Per pastaruosius trejus metus A. Špilevojus (g. 1987) itin ryškiai pasireiškė kaip talentingas, iniciatyvus, kūrybingas ir produktyvus jaunasis teatro menininkas plataus spektro, ryškių, įvairių žanrų teatrinių darbų – vaidmenų, pjesių režisūroje. Jo sukurti vaidmenys Lietuvos rusų dramos teatre liudija aktorinę brandą, o parašytos pjesės statomos įvairiuose Lietuvos teatruose ir pelnė apdovanojimus. A. Špilevojaus režisuoti spektakliai yra populiarūs, ypač tarp jaunosios publikos, sėkmingai rodomi taip pat ir netradicinėse erdvėse.

2013 m. baigęs aktorinius mokslus Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. Jono Vaitkaus, Laimos Adomaitienės klasė, A. Špilevojus drauge su keliais bendrakursiais, jaunais aktoriais aktyviai įsiliejo į LRDT trupę. Jis čia sukūrė ir atliko nemažai vaidmenų, iš kurių ryškiausi – Aktoriaus vaidmuo Olgos Lapinos režisuotame spektaklyje „Kodas: Hamlet“ (2016 m., spektaklis pelnė „Auksinį scenos kryžių“), Judo vaidmuo spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (2016), vaidmuo spektaklyje Gabrielės Labanauskaitės  spektaklyje #tevyne, Kolia I. Ilfo ir J. Petrovo „Legenda apie Didįjį Kombinatorių“ (2017), Didžėjus paties A. Špilevojaus režisuotame spektaklyje M. von Mayenburgo „Urodas“ (2018) ir kt.

Plačių interesų ir įvairialypio talento kūrėjas, A. Špilevojus reiškiasi ir kaip dramaturgas, ir kaip režisierius. 2016 m. jo lietuvių kalba sukurta pjesė „Neišmoktos pamokos“ pelnė Dalios Tamulevičiūtės lietuviškos dramaturgijos konkurso premiją. Tais pačiais metais jo pjesė „Neišmoktos pamokos“ laimėjo Menų spaustuvės „Atviros erdvės“ konkursą ir buvo pastatyta Menų spaustuvėje. A. Špilevojus šiame spektaklyje – ir atlikėjas, ir režisierius. Šis jo darbas buvo nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“. Pagal jo pjesę „Neišmoktos pamokos“ pastatyti du skirtingi spektakliai yra rodomi ir Menų spaustuvėje, ir LRDT ir abu pelno entuziastingą jaunosios publikos palaikymą.

2018 m. pavasarį LRDT įvyko A. Špilevojaus režisuoto spektaklio M. von Mayenburgo „Urodas“ premjera, o Valstybiniame Šiaulių dramos teatre šių metų rudenį jis režisavo spektaklį pagal savo paties sukurtą pjesę „Bagadelnia“.

Kaip teatro pedagogas, A. Špilevojus darbuojasi Kauno technologijos universiteto (KTU) teatro studijoje „44“, KTU gimnazijoje ir Vilniaus S. Nėries gimnazijoje. Jo pjesės pelno dėmesį  tokiuose naujosios dramaturgijos festivaliuose, kaip „Liubimovka“ Maskvoje ir „Versmė“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

„A. Špilevojaus aktyvi pedagoginė ir organizacinė veikla taip pat demonstruoja jo veržlias perspektyvas, tad minėtos premijos paskyrimas yra svarus jo būsimos kūrybinės veiklos paskatinimas“, – sako jaunąjį kūrėją premijai pristačiusi LRDT vadovė Olga Polevikova.

LRDT informacija

Gretos Skaraitienės ir Kultūros ministerijos nuotraukos