Lietuvos
Rusų dramos teatras

71 sezonas

Aleksandr Gribojedov

Vargas dėl proto

rež. Jonas Vaitkus
 • alt2 val. 40 min.
 • altrusų k., lietuviški titrai
 • altdviejų dalių komedija
 • altpremjera - 2009 04 24

Artimiausi spektakliai

 • 02 / 12

  Šeštadienis

  18:30

  val.

Kūrybinė grupė

Režisierius – Jonas Vaitkus
Scenografė ir kostiumų dailininkė – Medilė Šiaulytytė
Kompozitorius – Arvydas Malcys
Choreografė – Ina Petrakova
Režisieriaus asistentė – Liubov Timochova


Titrus į lietuvių kalbą vertė Jonas Graičiūnas

Apie spektaklį

Spektaklis pelnė du „Auksinius scenos kryžius": už kostiumus ir scenovaizdį (Medilė Šiaulytytė) bei choreografiją (Ina Petrakova)

Pjesė pasakoja apie jaunuolį, grįžusį namo iš užsienio ir supratusį, kad jo mylimosios, kurią ketino vesti, širdis priklauso kitam. Apmaudą Čackis išlieja ant Maskvos aukštuomenės, pašiepdamas joje vešinčias bjaurias ydas, tačiau netrukus pats tampa šio sociumo auka – jaunuolis apšaukiamas pamišėliu. Režisierius J. Vaitkus spektakliui sugalvojo neįprastą pabaigą.

A.Gribojedovo amžininkai pjesėje (1824 m.) įžvelgė aštrią socialinę satyrą, todėl cenzūra rašytojui neleido jos nei publikuoti, nei perkelti į sceną. Anot režisieriaus J. Vaitkaus, pjesėje gvildenamos temos svarbios ir šiandien, jos egzistuoja ir mūsų gyvenimuose: galbūt pasikeitė gyvenimo būdas, išoriniai veiksniai, tačiau esmė, apimanti žmonių santykius, politiką, valdininkiją, socialinį gyvenimą, nepasikeitė.

***

„Iki šiol bet kuriame rusų teatre veikia auksinė taisyklė: jeigu trupės aktorių kiekis ir kokybė „susidėlioja" visiems „Vargo dėl proto" personažams, reiškia, su jais galima imtis bet kokios dramaturgijos – nuo klasikos iki avangardo" – kritikė Tatjana Jasinskaja.

„Niekas nepasikeitė nuo pjesės parašymo laikų – žmonės yra tokie patys. Vaitkus netiki pasaulio atpirkimu. Jis tik diagnozuoja, kad išnaikinti visuomenės parazitus taip pat utopiška kaip ir tarakonus. Režisieriui svarbu parodyti žiūrovams, kas vyksta iš tikrųjų. [...] Nors „Vargas dėl proto" laikomas socialine politine satyra, žvelgiant šių dienų akimis, tai greičiau psichologinė komedija, skirta kovai su biurokratais. Todėl idėjinis spektaklio sluoksnis ne tik dygus, ryškus, akivaizdus, bet ir aktualus", – kritikė Daiva Šabasevičienė.

„Meistriška režisieriaus ranka priverčia spektaklio sociumo medūzas transformuotis į išraiškingas, „vaitkiškai" aštrias formas, kurias aktoriai suvaidina ne tik su užsidegimu, išradingai ir meistriškai, bet ir su tam tikru atsiribojimu, gebėjimu įvertinti personažą iš šalies" – kritikė Ingrida Ragelskienė.

„Marionetiškos XIX a. pradžios Maskvos aukštuomenės figūros, pro kurių ausis ir akis neprasprūsta nė vienas svarbiausiųjų veikėjų žodis, tik dar labiau paryškina esminę scenoje „proto drama" virtusios komedijos koliziją. Nėra tokio herojaus, kurio nesutriuškintų masės jėga, ir nėra tokio proto, kurio neįveiktų bukumas ir akli papročiai", - kritikė Rasa Vasinauskaitė.

„Psichologinis, istorinis ir literatūrinis reginio aspektai akivaizdžiai nebuvo esminiai režisieriaus Vaitkaus tikslai šiame pastatyme. Eksperimento rizika pasiteisino, ir spektaklio statytojui drauge su aktoriais pavyko viešai parodyti ir įrodyti, kad jie visi drauge puikiai išmano hiper-teatrinio sceninio siurrealizmo meną, t.y. tai, kuo buvo ligi šiol ypatingas ir garsus lietuvių teatras, ir kas, pasirodo, yra ligi šiol gyvybinga ir patrauklu“ – teatro apžvalgininkas Konstantinas Borkovskis.

Spektaklyje vaidina

Famusov - Aleksandr Agarkov / Sergej Zinovjev
Sofja - Aleksandra Metalnikova
Lizanka - Anžela Bizunovič
Molčialin - Viačeslav Lukjanov
Čiackij - Valentin Novopolskij
Skalozub - Vladimir Serov
Natalja - Jevgenija Rusakova
Platon - Vladimir Dorondov
Kunigaikštis Tugouchovskij - Dmitrij Denisiuk
Kunigaikštienė - Edita Gončarova / Liuda Gnatenko
1 dukra - Valentina Lukjanenko
2 dukra - Nijolė Kazlauskaitė
3 dukra - Laima Košytė
4 dukra - Lilija Mračko
5 dukra - Larisa Popova
6 dukra - Vera Stasenia
Grafienė močiutė - Inga Maškarina
Grafienė anūkė - Jevgenija Karpikova
Zagoreckij - Valentin Kirejev
Chliostova - Jelena Bogdanovič
P.N* - Michail Makarov
P.D* - Nikolaj Antonov
Repetilov - Jurij Ščiuckij
Petruška - Valentinas Krulikovskis
Tarnas - Vidmantas Fijalkauskas