Lietuvos
Rusų dramos teatras

72 sezonas

Lietuvos rusų dramos teatras tęsia savo 71-ąjį sezoną

Sezonas prasidėjo tuo, kad pernai rugsėjo mėnesį LRDT aktoriaus Aleksandro Špilevojaus lietuvių kalba sukurta pjesė „Neišmoktos pamokos“ laimėjo pagrindinį apdovanojimą D. Tamulevičiūtės lietuviškos dramaturgijos konkurse Varėnoje. Taip pat rugsėjį teatre vyko latvių režisieriaus Georgijaus Surkovo projektas „Mokyklinė drama“, kuriame dalyvavo Vilniaus mokyklų moksleiviai ir LRDT aktoriai.

Praėjusių metų rugsėjo-gruodžio laikotarpiu LRDT suvaidino tris premjeras. Tai – autoriaus iš Rusijos Aleksandro Andrejevo pjesės „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ pasaulinė premjera (rež. Jonas Vaitkus, premjera – rugsėjo 24 d. ), vaidinimas-diskusija „#rodina  / #tevyne“ pagal Gabrielės Labanauskaitės pjesę (rež. Georgijus Surkovas, Latvija, premjera – lapkričio 19 d.) ir muzikinis spektaklis visai šeimai – Aleksandro Puškino „Pasaka apie carą Saltaną“ (rež. Piotras Vasiljevas, Rusija, premjera – lapkričio 5 d.). Pirmuosius du spektaklius parėmė Lietuvos kultūros taryba (LKT).

„Nuo to, kokias mūsų paraiškas paremia LKT, visuomet priklauso ir mūsų tolimesnis repertuaras, – sako LRDT vadovas J. Vaitkus. – Dabar sužinojome, kad iš teatro 2017 metams Tarybai pateiktų projektų paremtas tik vienas. Tai – Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Rusiškas romanas“ (rež. O. Koršunovas) pastatymas. Kitoms mūsų pateiktoms paraiškoms – dokumentinio publicistinio teatro žanro spektakliui pagal Herkaus Kunčiaus pjesę „Klanas“ (rež. J. Vaitkus), I. Bergmano „Rudens sonata“ (rež. G. Surkovas, Latvija), I. Ilfo ir J. Petrovo „Dvylika kėdžių“ bei B. T. Hanikos „Raudonkepuraitė turi verkti“ (rež. P. Uray, Vengrija) – LKT lėšų neskyrė. Tai komplikuoja mūsų kūrybinių planų įgyvendinimą, nes, pvz., spektaklį „Klanas“ mes buvome numatę įvykdyti kaip renginį, skirtą Lietuvos Respublikos 100 metinėms paminėti. Dabar teks iš naujo planuoti, kokius pastatymus sugebėsime realizuoti iš teatro savarankiškai uždirbtų lėšų.  

Apskritai, sprendžiant iš pastarojo teatrų projektų finansavimo, kurį paskelbė LKT, šio fondo pozicija lietuviškos dramaturgijos pastatymų atžvilgiu atrodo išvis nesuprantama. O apie lėšų naujiems spektakliams skyrimą per LKT teatrai privalėtų žinoti iki prasidedant planuojamam sezonui, o ne jo viduryje, kaip tai yra dabar,“ – sako LRDT vadovas.

Nepaisant to, kad LKT neparėmė I. Ilfo ir J. Petrovo „Dvylikos kėdžių“ pastatymo, spektaklis jau yra repetuojamas, jo premjera numatyta kovo 17 d. Būsimą spektaklį režisuoja Rolandas Atkočiūnas. Spektaklis bus rodomas pavadinimu „Legenda apie Didįjį Kombinatorių“ (toks yra antras minėto romano pavadinimas).

Režisierius, paklaustas, ar jo pasirinkimui turėjo įtakos kino teatruose demonstruojamas lietuviškas filmas „ Dvylika kėdžių“, atsakė, kad tai nėra susiję. Jis buvo nusprendęs inscenizuoti minėtą kūrinį gerokai anksčiau nei sužinojo apie tokio filmo egzistavimą. Jo meninę logiką labiau nulėmė ankstesnė jo darbo patirtis LRDT – spektaklis pagal M. Bulgakovo pjesę „Zoikos butas“. Tai, kad abiejuose kūriniuose yra vaizduojamas tas pats sovietinio „nepo“ laikotarpis, režisieriui irgi nėra svarbu. „Savo sprendime nepaisau istorinių, socialinių ar politinių romano motyvų, man svarbiausia yra žmonių santykiai, – sako režisierius, kuris yra ir romano inscenizacijos autorius. – Mano spektaklio vyksmas vystysis simboliniame laive, plaukiančiame į niekur. Tai gali būti ir „Titanikas“, ir Nojaus arka – bet kas. Visi Ilfo ir Petrovo romano personažai čia bus pavaizduoti, ir visos romano siužeto peripetijos bus suvaidintos. Tačiau visa tai dar bus perpinta ir su bibliniu siužetu apie pranašą Mozę ir apie žydų tautos klajones. Tautos iškeliavimas svetur – tai dar vienas šio spektaklio motyvas. Savo naujojo vaidinimo žanrą įvardinčiau kaip „epinės kelionės fantasmagoriją“. Tad tiems žiūrovams, kurie ateis į teatrą nusiteikę pamatyti eilinę komediją, čia bus pateikta nemažai siurprizų“.

Su režisieriumi šį spektaklį kuria jo nuolatinė kūrybinė komanda – dailininkas scenografas iš Latvijos Martins Vilkarsis, kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė, kompozitorius Giedrius Puskunigis. Pagrindinius vaidmenis atliks aktoriai Valentinas Novopolskis (Ostapas Benderis), Aleksandras Agarkovas (Ipolitas „Kisa“ Vorobjaninovas), Valentinas Kirejevas (šventikas Fiodoras), Aleksandra Metalnikova (Gricacujeva) ir kt. Spektaklyje bus užimta didžioji LRDT trupės dalis.

Vyksta pasiruošimas ir spektakliui pagal Mariaus Ivaškevičiaus rusų kalba sukurtą dramą „Rusiškas romanas“ apie rusų literatūros klasiką Levą Tolstojų (o iš tiesų – labiau apie jo žmoną Sofiją). Šį pastatymą LRDT scenoje su šio teatro aktoriais įsipareigojo įgyvendinti režisierius Oskaras Koršunovas, scenografiją kurs Gintaras Makarevičius, muziką – Giedrius Puskunigis.

Taip pat šio sezono pabaigoje bus pradėtas repetuoti spektaklis A. Špilevojaus „Neišmoktos pamokos“, kurio premjera įvyks rudenį, per D.Tamulevičiūtės festivalio atidarymą Varėnoje.

LRDT informacija